Almanya Nüfusu 2022

Almanya nüfusu 2022 senesinde azalış kaydedeceği tahmin edilmektedir. Bu konuda azalış kaydetme ile artış hızının azalması gibi iki kavramın karıştırılmaması gerekir. Artış hızının azalması sadece Almanya’da değil birçok Avrupa ülkesinde geçerliliğini koruyan trendlerin başında gelmektedir. Fakat Almanya’nın nüfusunun nümerik olarak da azalış kaydettiği görülmektedir.

Almanya Nüfusu 2022

Almanya Nüfusu

Almanya nüfusu üzerinden incelemeler yapıldığı zaman hem kadınların iş sahasında daha sık bir biçimde yer alması,  doğum kontrol yöntemlerinin yaygınlaştırılması ve gelişmişlik seviyesi yüksek olan ülkelerde çocuk sayısı bakımından daha az tercih edilmesi azalışın temel sebepleri arasındadır. Almanya için bu durumun doğuracağı en temel sorunların başında kesinlikle iş gücü ihtiyacı gelmektedir. Hatta geçmiş senelerde bu denli sert bir azalma yokken dahi farklı ülkelerden işçi göçüne izin verdiği görülmektedir.

Almanya Nüfusu Ne Kadar?

Almanya nüfusu yıllara göre değişimi analiz edildiği zaman azalış trendi sergilediği fark edilmektedir. 2011 senesinden bu yana Almanya nüfusunun ilk defa azalış kaydettiğinin de bildirilmesi gerekmektedir. Bu noktada nüfusun dengelenmesi için çiftlere teşvik ödenekleri verilmesi beklenmektedir. Aksi takdirde ilerleyen senelerde sanayinin işlerliğini devam ettirmesi ve ülkenin gelecek planlaması için farklı nüfus politikalarının güdüleceği de dikkate alınmalıdır.

Almanya Nüfusunun Yüzde Kaçı Türk?

Almanya nüfusu kaçtır; 83 milyon olarak belirlenen bu nüfus yetkinlik bakımından analiz edildiği zaman birçok ülkeyi geri planda bıraktığının da ayrıca bildirilmesi gerekmektedir. Almanya nüfusunun artmasının yanı sıra, nitelikli bir artışın sağlanması hedeflenmektedir. Gelişmekte olan ülkeler kapsamında olduğu gibi kontrolsüz bir nüfus artışının ilerleyen nesillerin yetkinliği konusunda sıkıntı çıkarabileceğinin de eklenmesi gerekir.

Almanya Nüfusunun Yüzde Kaçı Aşılandı?

Almanya nüfusu 2022 senesinde aşılama programına tabi olmaya devam edecektir. Aşılama programı kapsamında kişilerin Pfizer Biontech aşısını vurulduğu görülmektedir. Nüfusun aşılanmasının oldukça hızlı bir biçimde tamamlanmasına büyük önem verilmektedir.

Almanya’nın kendi girişimi üzerinden Corona Virus aşısını bulmuş olması da ekonomik olarak bunu kara dönüştüren nadir ülkelerden biri olmasını mümkün kılmıştır. Türkiye’de bu konuda aşının geliştirilmesinde rol oynayan Özlem Türeci Uğur Şahin çiftinin referansı ile bazı erişim kolaylıkları elde etmiştir.

Leave a Reply

Acil Vize