Almanya Vizesi 2022

Almanya Vizesi 2022 yılında da pasaport türlerine göre farklı prosedürler işlemeye devam etmektedir. Almanya vizesi 2022 yılında da yeşil renkli hususi pasaport, siyah renkli diplomatik pasaport ve gri renkli hizmet pasaportuna sahip olan kişiler vize işlemlerinden 90 gün süreyle muaf tutulmaktadır. Ancak bordo renkli umuma mahsus pasaporta sahip kişilere Almanya vizesi 2022 yılında da alınması zorunlu evraklardır.

Almanya’da birçok diğer ülke gibi Schengen ülkelerinden bir tanesidir. Bu sebeple ülkeye gidecek olan kişilere ülke girişinde veya belirlenen süreler sonrasında Almanya vizesi 2022 yılında yapılması zorunlu kılınmıştır.

Almanya’ya gitmek için başvuruda bulunan kişilerin elde edecekleri vize Schengen vizesidir. Bu kişiler Schengen vizesiyle beraber Avusturya, Norveç, Estonya, Polonya, Fransa, Portekiz, İtalya ve Belçika gibi birçok Avrupa ülkesine seyahat hakkı kazanacaklardır.

Almanya Vizesi Gerekli Evraklar 2022

Almanya vizesi için ne gerekiyor sorusuna cevap olarak her işlemde olduğu gibi vize işlemlerinde de çeşitli adımlar uygulanmakta olduğunu verebiliriz.  Almanya vizesi 2022 yılı prosedürleri de değişiklik göstermeden devam etmektedir. Bu prosedürlerin ilk sırasında gerekli evrakları düzenlemek yer almaktadır. Bu evraklarda herhangi bir yanlış ya da eksiklik olması dâhilinde kişilerin vize başvuruları ertelenebilmekte ve hatta ret edilebilmektedir. Bu sebeple vize başvurusu yapacak kişilerin bu belgeleri eksiksiz bir şekilde dosya halinde yetkili makamlara sunması gerekmektedir.

Almanya vizesi gerekli evraklar 2022 ise şunlardır;

Dosya halinde sunulacak olan evrakların içerisinde bulunması gereken en önemli evraklardan bir tanesi pasaporttur. Kişilerin sahip olduğu pasaport türü bu konuda çok önemlidir. Umuma Mahsus bordo renkli pasaporta sahip olan kişilerin vize işlemine başlaması gerekmekteyken, yeşil, gri ve siyah pasaporta sahip olan kişilerin vize işlemi yapmalarına gerek yoktur. Bu sebeple kişilerin pasaportlarının türünün beyanı önemlidir. Almanya vize 2022 başvurusu yaparken kişilerin dosyalarında yer alması gereken pasaportun eskimemiş ve geçerliliğini kaybetmemiş olması gerekmektedir. Ayrıca kişilerin daha evvelden aldığı vize ve pasaportları varsa kişilerin bu vizelerinin fotokopilerini de dosyaya eklemeleri gerekmektedir. Şayet 5 yıl içinde bir Schengen vizesi alınmamışsa, kişilerin parmak izlerini yetkili kurumlara vermeleri gerekmektedir.

Bunların yanı sıra kişilerin vize başvuru formlarının da eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olması gerekmektedir. Kişilerin Almanya vizesi 2022 başvuru dosyalarına eklemesi gereken bir başka resmi belge ise, kişilerin yetkili konsolosluk için şahsen yazdığı başvuru dilekçesidir. Bu dilekçede kişilerin ülkeye gidiş amacını ve ülkede kalacakları süre gibi bilgileri belirtmeleri gerekmektedir.

Ayrıca bunların yanında kişiler kimlik fotokopisi, sağlık sigortası, güncel tarihli biyometrik fotoğraflar, vukuatlı nüfus kayıt örnekleri, kişilerin biletlerine dair bilgileri gösteren evrakları, yeterli miktarda paraya sahip olduklarını gösteren finansal belgeler ve kişilerin hangi mesleği icra ettiğini gösteren mesleki belgelerinde bu başvuru dosyasında olmaları gerekmektedir.

Almanya vizesi 2022 başvurusu yapan kişilerin evraklarının güncel olması gerekmektedir. Bu sürecin başarılı bir şekilde sonlanmasını isteyen kişilerin Almanya vizesi 2022 başvurusu yaptıklarında evraklarının en fazla 3 aylık bir süreçte hazırlanmış olması gerekmektedir.

Almanya Aile Birleşimi Gerekli Evraklar

Farklı bir ülkede bulunan ailesinin yanında yaşamak istemek kişilerin en doğal haklarından bir tanesidir. Ancak bu kişilerin yerine getirmesi gerektiği çeşitli prosedürler bulunmaktadır. Bu prosedürlerin yerine getirilmesi Almanya vizesi 2022 yılı işlemlerinde de eksiksiz bir şekilde istenmektedir. Ailesinin yanında olmak isteyen kişilerin ilk olarak D tipi bir vizeye ihtiyaçları vardır. Bu vize kişilerin uzun süreli bir ülkede kalmalarına olanak sağlar.

C tipi vizeler farklı bir ülkeye yapılacak olan kısa süreli seyahatler için geçerlidir. Turistik ve aile ziyareti gibi seyahatler için alınacak olan vizeler C tipi kısa süreli vizelerdir.

Ancak D tipi vizeler ulusal vize olarak da bilinmektedir. D tipi vizeler uzun süreli seyahatleri kapsamaktadır. Bu seyahatlere örnek olarak aile birleşimi, çalışma ve oturum izinlerini verebiliriz. Kişilerin bu vizeye başvurmaları dâhilinde C tipi kısa süreli seyahatlerde izlemesi gereken süreç ile D tipi başvuru süreçleri değişim göstermektedir. Bu değişimlerden bir tanesi de kişilerin elde etmesi gereken evraklarda da değişim görülür. Bu sebeple kişilerin bu vizeye başvururken gerekli evrakları eksiksiz toplayabilmek adına net bir şekilde öğrenmesi gerekmektedir.

Almanya aile birleşimi gerekli evraklarını şu şekilde sıralayabiliriz;

2 adet Almanya ulusal vize başvuru formu, pasaport, güncel çekilmiş olan biyometrik fotoğraf, uluslararası evlenme kayıt örneği belgesi, eğer varsa çocukların uluslararası doğum belgesi gerekmektedir. Bunlara ek olarak kişiler evliyse Almanya’da ikamet eden eşin ikametgâh belgesi, oturum iznini de eklemek bu dosyada bir zorunluluktur. Ayrıca Almanya vatandaşı eşinin bunu kanıtlayacak doğum belgesi, Almanya’da bulunan eşin kimlik belgesi gerekmektedir.

Kişiler Almanya’da bulunan anne babasının yanına gidecekler ise bu kişilerin dosyalarında bulunması gereken evraklar ise; Almanya’da bulunan anne ve babanın kimlik bilgileri, ikametgâh belgesi gerekmektedir.

Ayrıca kişilerin A1 seviyesinde ülke dilini konuşmaları gerekmektedir. Bunu kanıtlar nitelikte verilen yeterlilik belgesinin dosyada yer alması gerekmektedir. Ancak şahsen başvuru yapma hakkına sahip olan 16 ve 18 yaşındaki gençlerin C1 seviyesinde dil bilmeleri gerekmektedir. Başvuru dosyalarında ise bunu kanıtlar nitelikte belgenin bulunması gerekmektedir.

Almanya Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

Almanya’da çalışmak isteyen kişilerin ilk olarak D tipi ulusal bir vizeye başvuru yapmaları gerekmektedir. D tipi ulusal Almanya vizesi 2022 yılında da aynı prosedürlerle devam etmektedir.

Ayrıca kişilerin bu vizeye başvuruda bulunabilmesi için Almanya çalışma vizesi gerekli evraklarını eksiksiz bir şekilde tamamlaması gerekmektedir. Almanya çalışma vizesi gerekli evrakları şu şekilde güncel haliyle sıralayabiliriz;

Kişilerin ilk olarak uygun bir pasaporta ihtiyaçları vardır. Kişilerin pasaportu kendi ülkelerine dönüş yaptıktan sonra da 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Bu pasaportun güncelliğini kaybetmemiş olması çok önemlidir. Bunun yanında kişilerin Almanya çalışma vizesi başvuru formuna, tam vukuatlı nüfus kayıt örneğine kimlik fotokopilerine, bulundukları ülkedeki ikametgâh belgesine ve güncel, kurallara uygun halde çekilmiş olan üç tane biyometrik fotoğrafa ihtiyaçları vardır.

Bunların yanında kişilerin çalışacak olduğu şirketle anlaştığına dair iş sözleşmesi, çalışılacak olan şirketin ticari sicil kaydı, kişilerin tam zamanlı ya da yarı zamanlı çalışacağını beyan eden belge, kişilerin aldığı yıllık maaş miktarını gösterir belge ve çeşitli mesleki evraklarda bu dosyanın içerisinde olması gerekmektedir.

Buna ek olarak kişilerin en az A1 seviyesinde dil bildiğini gösterir nitelikte belgelerinin olması gerekmektedir.

Almanya Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar

Almanya’ya gitmek isteyen öğrencilerin bir araya getirmesi gerektiği belgeler bulunmaktadır. Almanya öğrenci vizesi gerekli evraklar; öğrenci belgesi, sponsor belgesi, davetiye ve bu davetiyeyi onaylatan yakının kimlik ve pasaport bilgisi, öğrencilerin konaklayacağı yerin bilgileri, uçak rezervasyon belgesi, sağlık sigortası, ikametgah, geçerli pasaport, 2 adet güncel çekilmiş biyometrik fotoğraf, kişilerin tam vukuatlı nüfus kayıt örnekleri olarak sıralanabilir.

Almanya Vizesi Ücreti 2022

Almanya vizesi ücreti 2022 yılında da kişilerin yaşlarına göre değişim göstermektedir.

Almanya vizesi alınırken kişilerin almak zorunda olduğu ücretli bir hizmet vardır. Bu hizmetin bedeli 40€ olarak belirlenmiş olup vizenin yetişkin bireyler için ödenmesi gereken harcı 80€’dur.

Bu ücret çocukların yaşlarına bağlı olarak değişim göstermektedir. Örneğin çocuklar 0-6 yaş arasında ise bu çocukların vize işlemlerinde bir ücret verilmesi gerekmektedir. Ancak çocuklar 6 yaşından büyük ise yetişkin vize ücretinden daha az bir miktarda ödeme yapılmaktadır. Yurtdışına çıkacak olan kişiler 12 yaşından büyük ise tam tarife vize ücretini ödemekle yükümlülerdir.

Almanya Vizesi Aile Birleşimi 2022

Almanya vizesi aile birleşimi 2022 yılında da ailelerin bir arada yaşayabilmesi ve buluşabilmesi adına verilmeye devam etmektedir. Bu vize en az 6 ay en fazla 1 seneye kadar kişilere verilebilmektedir. Ancak aile birleşimi vizesi alabilmek için kişilere sunulan birkaç şart bulunmaktadır. Bu şartlar Almanya’da yaşayan veya doğduğu yer Almanya olan anne-baba ya da bir eşe sahip olmalarıdır.

Almanya Çalışma Vizesi 2022

Almanya’da çalışmak isteyen kişilerin uyması gereken Almanya çalışma vizesi 2022 yılı prosedürleri bulunmaktadır. Bu prosedürler önceki yıllarla aynı olup, kişilerin gerekli evrakları eksiksiz bir halde toplaması gerekmektedir.

Bu vizeyle beraber kişilerin ülkede çalışabilme ve oturum izni alabilme gibi hakları bulunmaktadır. Ancak kişilerin başvuracağı vize türü D tipi olacağında, sonuçlar daha geç bir süreçte çıkabilir. Bu sebeple kişilerin başvuru vakitlerini doğru bir şekilde planlamaları gerekmektedir.

Almanya Eğitim & Erasmus Vizesi 2022

Almanya’da uzun süreli bir eğitim programına katılacak olan kişilerin belgelerini Almanya eğitim & erasmus vizesi 2022 yılı prosedürlerine uygun olarak hazırlamaları gerekmektedir.

Bu vizeyi almak için kişilerin D tipi ulusal vizeye başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Ayrıca gidecekleri okuldan, onaylı bir şekilde okula kabul davetiyesi gibi önemli evrakların alınması gerekmektedir.

Bunun gibi belgelerin eksiksiz bir şekilde toparlanmasıyla beraber kişiler, çok geç olmadan gerekli başvurularını yapmış olması gerekmektedir. Vize sürecinin sonuçlanması uzun bir süre aldığından kişilerin bu süreci doğru planlamaları kendileri açısından önemli olacaktır.

Alman oturma izni nasıl alınır için tıklayınız;https://www.vizeofisi.com/alman-oturma-izni-nasil-alinir

Almanya’ya gitmek kaç TL?

Almanya’ya gitmek isteyen kişiler 120€ ödemesi gerekmektedir. Bu ücret Türk Lirası ile yaklaşık 1220 TL’ye denk geliyor.

Almanya turist vizesi veriyor mu?

Evet, kişiler gerekli evrakları toparladığı sürece başvurularını yapabilmektedir.

Almanya vize işlemleri ne zaman başlıyor?

Almanya’ya gidecek olan kişiler eğer ülkede 3 aydan az kalacaksa bu kişilerin en erken 180 gün evvel başvurularını ayarlaması gerekmektedir. Bunun yanında kişiler eğer 3 aydan fazla kalacaksa vize başvurularını en erken 90 gün evvelden başlatabilmektedir.

Leave a Reply

Acil Vize